אנחנו מציעים להיות חלק ממסע משותף עם בית ספרכם לפיתוח סביבת למידה חוץ-כיתתית הממוקמת באזור הצמוד לבית הספר (או בתוכו).

סביבת הלמידה החוץ כיתתית תעוצב כשביל התבלינים הבית-ספרי.

אנו מאמינים שאפשר להכניס יופי טבעי לבית הספר, אשר כחלק ממסע מתמשך יקיף ויעצים את תהליכי הלמידה וההוראה, ויתרום לפיתוח תהליכים לטובת כל קהילת בית הספר.

מרוה לתמונת פתיחה.jpeg

חלומות חינוכיים בטבע

מסע לפיתוח שביל התבלינים הבית-ספרי
כאמצעי להעמקת הלמידה, ההבנה והרווחה האישית
של תלמידים ומורים.

אנחנו מציעים להיות חלק ממסע משותף עם בית ספרכם לפיתוח סביבת למידה חוץ-כיתתית הממוקמת באזור הצמוד לבית הספר (או בתוכו).

סביבת הלמידה החוץ כיתתית תעוצב כשביל התבלינים הבית-ספרי.

אנו מאמינים שאפשר להכניס יופי טבעי לבית הספר, אשר כחלק ממסע מתמשך יקיף ויעצים את תהליכי הלמידה וההוראה, ויתרום לפיתוח תהליכים לטובת כל קהילת בית הספר.

סביבת הלמידה שנבנה בשביל התבלינים הבית ספרי היא מעין שלב מעבר בין הכיתה המסורתית ללמידה בסביבות מגוונות מחוץ לבית הספר

(כגון בגני יער). בהכוונה שלנו היא מוקמת בצמידות לבית הספר (או בתוכו),  היא קלה לתחזוקה, ואינה דורשת כמעט תשומת לב, למעט השקיה וגיזום סדירים. בנוסף, היא מזמנת יתרונות ותחושת רווחה אישית לא רק לתלמידים אלא גם למורים. אפשר להקים שביל תבלינים בבתי ספר כפריים ועירוניים, אפילו שביל תבלינים בתוך עציצים בפינה מוארת ושקטה בחצר בית הספר. 

 סביבת הלמידה שאנו נפתח כחלק מהקמת שביל התבלינים, תהפוך  לכיתת חוץ, שתאפשר לכם לגוון את הלמידה, ללמוד כל מקצוע בדרך קצת אחרת, כשההתבוננות בצמחים תהווה את הפלטפורמה לכך. תתפלאו אבל הצמחים מזמנים אפשרויות רבות ללמידה קצת אחרת. 

והמורים? כחלק מהתהליך אתם מקבלים מתנה נפלאה – היכרות עם היתרונות הבריאותיים והתזונתיים של צמחי התבלין וסיוע בהכנת ארון התרופות הביתי-טבעי שלכם. תלמדו איך מגדלים את הצמחים הנפלאים הללו במרפסת הביתית או בגינת תבלינים קטנה.

שלבי המסע

שלב 1 – הקמת שביל התבלינים

  1. במהלך החצי הראשון של שנת הלימודים יוקם שביל התבלינים על ידי קבוצת תלמידים שבית הספר בוחר. 

  2. תהליך הקמת השביל יכלול שתי סדנאות היכרות לתלמידים: סדנת היכרות עם צמחי התבלין  וסדנת היכרות עם עקרונות התכנון של שביל התבלינים.

  3. לאחר ההשתתפות  הסדנאות יתבצע המשך תהליך הקמת השביל על ידי בית הספר בהנחיה מרחוק של חלומות בטבע. (אפשרות אחרת: אם צוות בית הספר אינו כולל דמות מתאימה להובלת הקמת השביל, מנחה מטעם חלומות בטבע יבנה עם התלמידים את שביל התבלינים).

**לצורך ביצוע התהליך על בית הספר להקצות זמן מוגדר לאורך השנה לקבוצה שנבחרה להקים את השביל (שכבה, כתה או קבוצת תלמידים נבחרת).

שלב 2 - הפיכת שביל התלמידים 
לסביבת למידה חוץ כתתית נגישה לכל צוות בית הספר.

  1. באביב, לאחר ששביל התבלינים ילבלב, נקיים שתי סדנאות למורים: סדנת היכרות עם צמחי התבלין  יתרונותיהם הבריאותיים ואופן הגידול שלהם; סדנה פדגוגית – תכנון וביצוע למידה מגוונת ומשמעותית בשביל התבלינים. 

  2. בהמשך השנה יתחילו המורים לשלב הוראה בשביל התבלינים כחלק משיגרת ההוראה  השבועית שלהם בבית הספר.

עם מבט קדימה...

חלומות בטבע- הצעה למסע לפיתוח שביל התבלינים הבית ספרי .

בשנים הבאות, הופך  שביל התבלינים הבית-ספרי לסביבת למידה נגישה וזמינה לצוות בית הספר, אשר משתלבת  בתכנון ויישום תהליכי ההוראה/למידה בבית הספר.  שביל התבלינים מהווה גם הזדמנות לחיבור הקהילה לטבע וסביבה. בשביל התבלינים מתקיימות פעילויות רב דוריות כשהתלמידים הופכים למורים ומלמדים את בני המשפחה על היתרונות הבריאותיים-תזונתיים של צמחי התבלין: בשביל התבלינים מתקיימות סדנאות לאנשי הקהילה:

סביבת השביל הופכת לסביבה חיה ושמחה לקיום אירועים משפחתיים בטבע... השמיים הם הגבול... 

התשלום

הקמת שביל התבלינים נבנית כמיזם במימון משותף של בית הספר, הישוב והרשות המקומית

(לעיתים זה אותו גוף) והתקציב להקמתו מסתכם לכל אחד מהשותפים בסכומים לא גדולים .

תנאים מקדמיים להקמת שביל התבלינים

קיימים שני תנאים להקמת שביל תבלינים בית ספרי:

התנאי הראשון – מאחר וצמחי התבלין אוהבים אור, יש למצוא אזור מואר בשטח הצמוד

לבית הספר או בתוך בית הספר עצמו.

התנאי השני -  צמחי התבלין זקוקים להשקיה סדירה בטפטוף (עלות המים מינימלית)

לשם כך יש להצטייד במחשב השקיה ובמערכת טפטוף. מאחר ובתקופה הקיץ בתי הספר אינם פעילים,

יש לוודא גם במהלך הקיץ שמחשב ההשקיה פועל ו... זהו.

תחזוקה לאורך השנה

מאחר ושביל התבלינים נבנה בהשראת שיטת הפרמהקלצ'ר הוא אינו דורש כמעט תחזוקה למעט גיזום מסודר.

נשמח להיפגש אתכם ולפרט בפניכם את התכנית על כל מרכיביה כולל האפשרויות השונות להתאים אותה לבית הספר שלכם | ד"ר נועה ציון  054-3518406 | dreams.within.nature@gmail.com

קצת ממני ועלי

ד"ר נועה ציון 

החינוך זורם בעורקי. אחרי שנים רבות של הוראה, ניהול בית ספר והכשרת פרחי הוראה, אני חולמת להשפיע על מערכת החינוך באופן שיחזק את העקרונות שאני מאמינה בהם – חתירה ללמידה פעילה ומשמעותית תוך מעורבות והנאה של הלומדים. כל זה –  בדגש על התייחסות למורה כמשאב העיקרי ביישום העקרונות הללו – תוך הזנת והעצמת המורים כחלק מהתהליך. 

החלום לעצב סביבות למידה עדכניות, לא מסורתיות מניע אותי כבר שנים רבות. במסגרת הזו,  מימשתי חלום וכאשר סיימתי את ניהול בית הספר

(בה"ס התיכון ויצו נהלל בין השנים 2001- 2009) הקמתי עם אנשים נוספים מרכז לחינוך סביבתי כחלק מהמשק החקלאי בבהס ויצו נהלל. 

המרכז פעל כ-7 שנים ובהמשך הפך לחווה חקלאית של משרד החינוך ואני המשכתי הלאה. במסגרת המרכז פיתחנו פעילויות רבות בנושאי טבע וסביבה וכל שנה ביקרו בו כ-4,000 תלמידים מבתי הספר בעמק יזרעאל.   במרכז נוצר הקשר המחודש שלי עם הצמחים שהכרתי.

מילדותי בקיבוץ בגליל, ובמיוחד צמחי התבלין שזיהיתי כפלטפורמה מעולה לעיצוב סביבות הלמידה המגוונות שאני חולמת עליהן .

ההכשרה שלי התואר ד"ר בהיסטוריה מאפשר לי להתבונן באופן רחב ורב מימדי על נושאים רבים ולקשור ביניהם . בנוסף, בשנתיים האחרונות קיבלתי הכשרה מעמיקה בתחום צמחי המרפא כמשתתפת בקורסים במסגרת המסלול ההרבליסטי במכללת כרכור.  סיימתי בהצלחה קורס צמחי מרפא א' (בהיקף של 120 שעות), ולאחרונה קיבלתי הסמכה כמטפלת בארומתרפיה. 

 

על חלומות בטבע – בשנת 2019 התחלתי במסע האישי שלי להקמת חלומות בטבע.  המיזם מתמקד בעיקר בייצור מתנות ריחניות מצמחי תבלין. אנו אורזים את ניחוחות הגליל בשקיות ריח, נרות ריחניים ומתנות נוספות נפלאות ומקוריות שאנו מייצרים בעבודת יד. במקביל הקמתי את חלומות חינוכיים בטבע. בשנה"ל תשע"ט ביצעתי ביחד עם הצוות הנפלא של בית ספר יחד, פיילוט של המסע בביה"ס היסודי בגבעת אלה. ובשנת תש"פ הוקם שביל התבלינים בבית הספר היסודי בנהלל.

תעודת מטפלת ארומתרפיה נועה ציון .jpg
  • whatsapp